Денят е неделя, 21 ноември 2021. В 11 сутринта групата вече е в залата и загрява.
13 момичета, 2 хореографки и един Влади.
Събрахме се за първи път на 30 октомври и от тогава се виждахме всяка събота, всяка неделя и един среднощен вторник. Така интензивно протече инициативата ни „Танцуваме срещу насилието над жени“.
Момичетата са прекрасни, отдадени и невероятно смели. Някои са се включили заради собствения си житейски път, който ги е сблъскал фронтално с насилието, основано на пола. Други са просто непримирими пред несправедливостите и чрез танца намират начин да изразят своята непримиримост. А за това се иска кураж. Кураж да застанеш с лицето и тялото си, да надмогнеш притесненията и срама си, да убедиш себе си, хората в залата и целия свят, че си достатъчно силна да се опълчиш на патриархата. Иска се кураж.
Няколко от момичетата са с предишен танцов опит и това безспорно помага, но не е най-важното. Най-важното е, че преминават през този процес заедно, като се подкрепят, както в залата с окуражителни думи и движения, така и извън залата, с разговори и приятелско рамо. Именно тая женска солидарност успяха да превъплътят в танц Ива и Алекс – споменатите две хореографки.
Александра Тальокова е завършила Съвременен танц и педагогика в Off-Theater в Дюселдорф (Германия). Като танцов артист е участвала в различни международни продукции, а като преподавател е асистирала в Kabawil (Дюселдорф), Tanz die Toleranz (Виена) и Impulstanz (Виена). Създател е на авторския проект “Painting Spaces”.
Ива Йорданова е основател на танцовия проект “Las Generalisimas” и единственият български соло артист, класирал се в топ 10 на световното първенство по салса (2020). Създател е на програмата за личностна трансформация чрез движение “In Movement Method” и е председател на Фондация „Бъдещата България”.
Ива първа прегърна идеята за танцов проект, посветен на 25 ноември – Международния ден за елиминиране на насилието над жени. И го прегърна толкова силно, че вече ни е трудно да си го представим без нея. Тя концептуализира пърформанса, избра музиката и създаде история, която в малко над 5 минути показва в плътност разнообразието на женската сила. В главата й веднага се завъртяха кадри от видео версия на тази история, която заснехме по нейно предложение и под нейната уверена режисура.
С вътрешния си заряд Ива успя бързо да привлече всички ни към себе си и от една случайна ad-hoc група да направи отбор. Но нейната притегателна сила надхвърли танцовата зала и привлече за каузата много други важни партньори: Алекс, която ни научи на „груув“ и добави важни сюжетни линии и детайли в пърформанса; Плам Мирчева от Wolfpack Stuido, която заедно с Петьо се впуснаха в операторско приключение с нас; Dance Station, които отвориха залите си за нас; Красимира Димитрова, която направи музикалния микс; и много други.
На 21 ноември 2021 часът е вече 13:45. Пренесли сме се с коли (да, момичета ни шофират!) на паркинг в „Орландовци“. Някой е пуснал музика, а Севи е направила кафе в три термоса за всички, както и пожелания на магнитчета. Из колите циркулират чанти, ластици и обувки. Половин час по-късно вече ще сме пред запуснат цех срещу комините на Топлофикация. Половината момичета припомнят хореографии на слънце, другата половина обсъждат новата порция новини за жени, пострадали от насилие.
Така се случи, че трябваше да сме на репетиция в деня, в който излезе новината за откритото тяло на Евгения. Ива беше разстроена и започна репетицията с интензивна загрявка, която даваше възможност на всеки от групата да изкаже емоцията си с движения на тялото. Беше единственият начин да продължим напред и един от най-интимните моменти в залата. А те не бяха малко. Като на съвсем първата репетиция, когато няколко от момичетата разказаха личните си истории пред фактически непозната група, в която обаче явно се чувстваха в безопасност. Или като на срещата ни със Сиси от Афганистан, която през сълзи ни разказваше за ситуацията с правата на жените там. Или като онова подаване на воуг импулс, което Алекс накара всеки да импровизира в общ кръг. И този импулс беше само символ на многото емоции, които всички в групата си подаваха през последния месец. Полуфасилитиран процес на споделяне и подкрепа.
Обратно в неделя, 21 ноември, часът е 20:11. Ръкопляскания и викове ознаменуват края на дългия и студен снимачен ден. Емоционално изтощителната Бийонсе остана последна, но момичетата я заковаха. Маршируваха в абсолютен синхрон пред камерата и към бъдещето (метафората е на Ива), към света, който ще изградят с убедеността си (тази е на Бийонсе). И в който няма да има насилие, основано на пола.
Една жена, жертва на насилие, е твърде много. Нито една повече!
Премиерата на видеото „Танцуваме срещу насилието над жени“ ще бъде на 25 ноември 2021 в предаването „100% будни“ по БНТ. Флашмоб версия момичетата ще представят същата вечер на Протеста срещу насилието над жени пред Съдебната палата в София.
Инициативата е част от проекта „GlobaLab”, който се изпълнява с финансовата подкрепа на програма „Еразъм +“ на Европейския съюз.
Историята разказа споменатият Влади.